English (United Kingdom)Polish (Poland)

Jak to działa?

.… pytają zadziwieni klienci obracając w dłoniach cyfrowy długopis i porównując leżący przed nimi, dopiero co wypełniony kwestionariusz ankietowy oraz jego idealną kopię widniejącą na ekranie komputera. „Niezwykle prosto.” odpowiadamy z uśmiechem.

Technologia długopisów cyfrowych umożliwia jednoczesne tworzenie wersji papierowej dokumentu oraz jego elektronicznego odpowiednika. Wszystko zaczyna się wtedy, gdy do specjalnie przygotowanego arkusza papieru przyłożymy rysik cyfrowego długopisu. W momencie powstania nacisku zamontowana wewnątrz długopisu kamera CCD zostaje uruchomiona i rozpoczyna sczytywanie znajdujących się na kartce mikroskopijnych kropek. Każda z kilkudziesięciu powstających na sekundę klatek pozwala dokładnie rozpoznać położenie długopisu, a w konsekwencji stwierdzić, co, kiedy i w jakiej kolejności zostało napisane. Każdy z nich posiada również indywidualny i unikatowy numer ID umożliwiający identyfikację autora tekstu, nawet wtedy, gdy z pomocą kilku urządzeń zapisano jedną kartkę. Wszystkie pochodzące z kamery dane są analizowane oraz przekazywane przez procesor ARM 9 do pamięci flash, gdzie zostają zapisane. Warto dodać, iż długopisy cechuje pełna programowalność, a więc możliwość dostosowania ich do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jak można pozyskać specjalnie zakodowany papier umożliwiający pełne wykorzystanie potencjału cyfrowych długopisów? Nic prostszego! Wystarczy zwyczajny, biały papier biurowy oraz drukarka laserowa o rozdzielczości 600 dpi. Arkusz pokryty unikatową siecią kropek jest lekko szary, co jednak nie utrudnia korzystania z niego.